Tenyésztés

A tenyészcél

Ahhoz, hogy egy tenyészet vagy egy ország hörcsögállománya megfelelően fejlődjék, pontosan megfogalmazott és következetesen végrehajtott tenyészcélokra van szükség. 

A tenyészcélt, amely genetikai és gazdasági megfontolásokat egyaránt tartalmaz, gondos mérlegelés után kell megfogalmazni. Nem elegendő a semmitmondó általánosság, a cél pontos, konrkét megnevezésére van szükség. Az eredményes tenyésztő gazdasáilag fontos, jól öröklődő és jól mérhető célt tűz ki magának. 

A tenyésztő személye döntő fontosságú az állattenyésztésben. Jogilag egy állat tenyésztője az a természetes vagy jogi személy, akinek tulajdonában van az állat, amikor megszületik. Szakmailag az a tenyésztő, aki az állat szüleit párosította, megfelelő tudás ismeretében. 


Ivarsejtek, kromoszómák, gének 

Köztudott, hogy az öröklődés alapja az ivarsejtekben található DNS (deszoxiribonuklein-sav). Ez a sejtérés, illetve osztódás idején kromoszómákká alakul, így közvetíti és variálja az öröklődési anyagot egyik generációról a másikra, és meghatározza az állatok közötti faj-, fajta- és egyedi különbséget, illetve hasonlóságot. A DNS hosszú fonalak formájában a sejtekben eloszolva, és csak sejtosztódás idején alkot kromoszómákat. Ezen helyezkednek el a tulajdonságokat meghatározó gének. Megkülönböztetünk funkcionális és struktúrgéneket. Az előbbiek az enzimek, ezen keresztül az aminosavak és fehérjék szintetizálását, az enzim-működés szabályozását, és így a hörcsög sejtjeinek, illetve szervezetének kialakulását határozzák meg. A molekuláris biológiával foglalkozó tudósok véleménye szerint a létező gének nagyobbik hányada viszont a második csoportba tartozik, azaz "struktúrgén".

A kromoszómán kívül a petesejt plazmájában található szemcsék, a mitochondriumok is tartalmaznak DNS-t, és ezért egy olyan örökítő anyag, amely csak anyai ágon megy át a következő nemzedékre. A dzsungáriai törpehörcsög 28 kromoszómával rendelkezik: nőstény XX, hím XY. Gének és tulajdonságok A tenyésztő tulajdonságokkal dolgozik. Ezek öröklődését a gének határozzák meg. A gén egy tulajdonság kialakulásáért felelős DNS szakasz. Egy fehérje (egy tulajdonság) kialagulásához a DNS lánc különböző helyein előforduló szakaszok egymásra épülő, összehangolt "működése" szükséges a DNS->RNS->fehérje->tulajdonságok láncolat során. A hörcsög apjától és anyjától egyaránt örököl egy-egy azonos tulajdonságra ható gént. Ha ezek egyformák homozigótáról, ha nem egyformák heterozigótáról beszélünk. Azt a gént, amelyik elnyomja a kromoszóma azonos helyén (lókuszon) ható másik szülőtől öröklött gén hatását dominánsnak, a nem érvényesülő hatásút pedig recesszívnek nevezzük. Ezek a folyamatok a sejtmagban zajlanak le.

Az öröklődéstan nemcsak azzal foglalkozik, hogy az egyik generáció tulajdonságai miként mennek át a következő nemzedékre, hanem azzal is, hogy az öröklődés alapelemei milyen bonyolult biokémiai mechanizmus (enzimek, fehérjék) segítségével alakítják ki a sejteket, szerveket, illetve a tulajdonságokat. A tulajdonságok többnyire rendkívül összetettek, viszonylag kevés az egyszerű öröklődésű és az egyszerűen kifejezhető jellemvonás. A tulajdonság sokszor absztrakció terméke, és nem mindig érthető és értelmezhető könnyen. A környezet (pl. takarmányozás, stb.) szerepéről sem feledkezhetünk meg, ha a hörcsög tulajdonságairól van szó. 


Öröklődésmenetek

 Mint minden állatfajban, a hörcsög esetében is a következő öröklődésmeneteket lehet megkülönböztetni: 

Oligogénes öröklődés (mendeli öröklődésmenet):
 a) heterodinám (domináns-recesszív);
 b) homodinám (intermedier vagy kodomináns).
 Általában így öröklődnek a kvalitatív (minőségi) tulajdonságok.

 Poligénes öröklődésmenetek:
 a) additív öröklődésmenet,
 b) nem additiv "szabálytalan" öröklődés (gén- és lokuszkölcsönhatások, heterózis)

A viszonylag egyszerűnek látszó és a faktoriális vagy populációgenetika szabályait követő öröklődésmeneteket bonyoltultabbá teszik a következők episztatikus hatások, modifikáló gének hatása, pleiotrópia, citoplazmás öröklődés még jórészt feltáratlan jelenségei, linkage környezethatás nem teljes dominancia, nem teljes expresszivitás, nem teljes penetrianciának nevezett jelenség.


A mendeli öröklődésmenet (kvalitatív tulajdonságok) 

Mendeli öröklődésmenetnek nevezzük azoknak a tulajdonságoknak az öröklődését, amelyek egy vagy néhány génpár hatásán alapszanak. Ezek lehetnek homozigóta állapotban, ha a két gén (allél) egyforma, vagy heterozigóták, ha az allélpár tagjai nem egyformák. 

 Heterodinám öröklődésmenet
Egy-egy kromoszóma azonos helyén (lókuszon) előfordulnak olyan gének, amelyek egyike a másik hatását teljesen elnyomja.

 Inkomplett dominancia
A domináns gén nem nyomja el teljesen a recesszív gént, azaz a heterozigóta fenotípus megjelenése nem teljesen azonos a domináns homozigótáéval. 

 Homodinám öröklődés (intermedier)
 Kétféle gén azonos lókuszon, a két homozigótától eltérő típust produkál, heterozigóta állapotban. 

 Dihibrid keresztezés (független öröklődés)
A tenyészpár két eltérő tulajdonságának öröklődését figyeljük meg. 


Modifikáló gének
A ,,fő génhatás" mellett a modifikáló gének bizonyos esetekben kis változásokat eredményeznek. Így például ilyen hatása van annak az öröklődési faktoroknak, amely a tarka hörcsögökön foltot hoz létre. 

 Pleiotróp hatás
 Egy gén nemcsak egy, hanem több tulajdonság kialakítására is hat. Valójában egy-egy gén hatása egy-egy enzimen vagy enzimrendszeren keresztül gyakran több tulajdonságot is megváltoztathat, sokszor azonban csak egy-egy főhatás megjelenése szembetűnő.

 Linkage (linkidzs=kötődés)
Néhány tulajdonság együtt öröklődik. Ennek az az alapja, hogy e tulajdonságok génjei azonos kromoszómán, egymáshoz közeli lókuszon találhatók, így együtt kerülnek át egyik generációról a másikra. 

 A környezet modifikáló hatása
A genetikai adottságok mindig az adott környezetben fejlődnek ki. Így például az évszak, a fény hat a a színek árnyalatára     

Színgenetika 

 Genotípusok:
 AA: vadas
dd: kék
 aa: fekete
pp: narancs
mm: barna
Mama: mandarin
ddMama: camel
ppMama: piros szemű
mandarin
ppddMama: piros szemű camel
ddmm: bézs
aadd: orosz-kék
aamm: csokoládé
aapp: dove
ddpp: viola
aaddppmm: pezsgő
ddppmm: szőke-bézs
aaddpp: piros szemű lila
aaddmm: bordó szemű lila
aappmm: fahéj*
Mimi: tarka 
Meme: merle
Pepe: pearl 

FIRSSÍTÉS ALATT...


Champion Hamstery

LÁTOGASS MEG

8600 Siófok, Bajcsy-Zsilinszky u. 73-79.

HÍVJ BENNÜNKET

+36/30-812-5640

ÍRJ NEKÜNK

turo.rudolf.kapitany@gmail.com

Hívás időpont

HÉTFŐ - PÉNTEK

16:00- 20:00

SZOMBAT

08:00 - 20:00

VASÁRNAP

Zárva

Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el